|
|
0
Add to Favorite |
||
|
2.80" 240 X 320 Pixels, 4:3 Ratio |
3.15 MP Yes |
256 MB RAM, 512 MB Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
Removable Li-Ion 1300 mAh battery Up To 400 H (2G) / Up To 500 H (3G) |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Discontinued |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 104.5 x 55.8 x 12.8 mm (4.11 x 2.20 x 0.50 in) |
| Weight | 95.00 g |
| SIM | Mini-SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.80 |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256 MB RAM, 512 MB |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
|
|
|
| Selfie Camera | |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Browser | HTML |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 400 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Black |
| Models | beTouch E140 |
| Price | About 110 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.