|
|
0
Add to Favorite |
||
|
6.00" 1080 X 2160 Pixels, 18:9 Ratio |
12.2 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.55", 1.4 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
64GB 4GB RAM Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 Nm) |
Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Available. Released 2019, May 15 |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 160.1 x 76.1 x 8.2 mm (6.30 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 167.00 g |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.00 |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 615 |
|
|
|
| Memory | |
| Memory | eMMC 5.1 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single |
12.2 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.55", 1.4 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single |
8 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/4", 1.12 |
| Features | HDR |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
| Charging | Fast charging 18W USB Power Delivery 2.0 |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Just Black, Clearly White, Purple-ish |
| Models | Pixel 3a XL |
| Price |
|
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.