|
|
0
Add to Favorite |
||
|
5.70" 1080 X 2280 Pixels, 19:9 Ratio |
4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 Nm) |
Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66, 71 - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Available. Released 2019, October 22 |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 147.1 x 68.8 x 8.2 mm (5.79 x 2.71 x 0.32 in) |
| Weight | 162.00 g |
| SIM | Nano-SIM card & eSIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.70 |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~444 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
|
|
|
| Memory | |
| Memory | UFS 2.1 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Features | Dual-LED flash, Auto-HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Features | Auto-HDR |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Radio | No |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Charging | Fast charging 18W USB Power Delivery 2.0 QI wireless charging |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Clearly White, Just Black, Oh So Orange |
| Models | Pixel 4 |
| Price |
|
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.