|
|
0
Add to Favorite |
||
|
6.50" 1080 X 2340 Pixels, 19.5:9 Ratio |
1080p@30/60fps, 480fps, Stereo Sound Rec. |
64/128 GB, 6 GB RAM or 64/128 GB, 4 GB RAM Hisilicon Kirin 710 (12 Nm) |
Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Available. Released 2018, September |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 160.4 x 76.6 x 7.8 mm (6.31 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 175.00 g |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
|
|
|
| Display | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.50 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~397 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.0 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64/128 GB, 6 GB RAM or 64/128 GB, 4 GB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30/60fps, 480fps, stereo sound rec. |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26 mm (wide) |
| Features | HDR |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 3750 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 5V/2A 10W |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Red, Pink |
| Models | 8X |
| SAR EU | 0.72 W/kg (head) |
| Price | About 270 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.