|
|
0
Add to Favorite |
||
|
4.00" 480 X 800 Pixels, 5:3 Ratio |
5 MP, AF Yes |
4 GB, 512 MB RAM Mediatek MT6577 (40 Nm) |
Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Discontinued |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 125 x 65 x 10.5 mm (4.92 x 2.56 x 0.41 in) |
| Weight | 138.00 g |
| SIM | Mini-SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.00 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Black, Orange |
| Models | A660 |
| Price | About 190 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.