|
|
0
Add to Favorite |
||
|
3.00" 240 X 400 Pixels, 5:3 Ratio |
5 MP, AF 480p@30fps, 320p@120fps |
100 MB |
Removable Li-Ion 1000 mAh battery Up To 250 H |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Discontinued |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 103.5 x 54.4 x 15.3 mm (4.07 x 2.14 x 0.60 in) |
| Weight | 112.00 g |
| SIM | Mini-SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.00 |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
|
|
|
| Platform | |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 2 GB (dedicated slot) |
| Internal | 100 MB |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call Record | 40 dialed, 40 received, 40 missed calls |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Schneider-Kreuznach optics, strobe flash |
| Video | 480p@30fps, 320p@120fps |
|
|
|
| Selfie Camera | |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Alert Types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | No |
| Positioning | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 2 |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | V1 |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 2 h 30 min |
| Standby | Up to 250 h |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |
| Models | KE990 Viewty |
| Price | About 100 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.