|
|
0
Add to Favorite |
||
|
3.50" 320 X 480 Pixels, 3:2 Ratio |
5 MP, AF 480p@24fps |
512 MB, 512 MB RAM Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
Removable Li-Ion 1540 mAh battery Up To 504 H (2G) / Up To 480 H (3G) |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Discontinued |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 114 x 62 x 12 mm (4.49 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 84.30 g |
| SIM | Mini-SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.50 |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz |
| GPU | Adreno 200 |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512 MB, 512 MB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h (2G) / Up to 5 h (3G) |
| Standby | Up to 504 h (2G) / Up to 480 h (3G) |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Black |
| Models | FIRE XT |
| SAR | 1.15 W/kg (head) 1.13 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.