|
|
0
Add to Favorite |
||
|
2.60" 240 X 320 Pixels, 4:3 Ratio |
5 MP, AF 480p@30fps |
160 MB, 64 MB RAM |
Removable Li-Ion 950 mAh battery (BL-5F) Up To 220 H (2G) / 192 H (3G) |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Discontinued |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 99 x 53 x 21 mm, 90 cc (3.90 x 2.09 x 0.83 in) |
| Weight | 120.00 g |
| SIM | Mini-SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.60 |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1 |
| CPU | 332 MHz Dual ARM 11 |
| GPU | 3D Graphics HW Accelerator |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot), 128 MB included |
| Internal | 160 MB, 64 MB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Video | 480p@30fps |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single | QVGA videocall camera |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert Types | Vibration; Downloadable polyphonic, monophonic MP3 ringtones |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Positioning | Yes, with A-GPS; Nokia Maps |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | V1 |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 950 mAh battery (BL-5F) |
| Talk Time | Up to 6 h 30 min (2G) / 2 h 42 min (3G) |
| Standby | Up to 220 h (2G) / 192 h (3G) |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Silver, Plum, Black, Pink, Red |
| Models | N95 |
| SAR | 0.79 W/kg (head) 0.76 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.50 W/kg (head) |
| Price | About 210 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.