|
|
0
Add to Favorite |
||
|
6.30" 1080 X 2340 Pixels, 19.5:9 Ratio |
4K@30fps, 1080p@30fps |
64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 Nm) |
Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Available. Released 2019, June |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 155.3 x 73.9 x 7.9 mm (6.11 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 168.00 g |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
|
|
|
| Display | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.30 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, One UI 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
|
|
|
| Memory | |
| Memory | eMMC 5.1 |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0 |
| Features | HDR |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
| Charging | Fast charging 15W |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Seawater Blue, Midnight Blue, Cocktail Orange |
| Models | Galaxy M40 |
| SAR |
0.20 W/kg (head) |
| SAR EU |
0.27 W/kg (head) |
| Price |
|
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.