|
|
0
Add to Favorite |
||
|
5.00" 540 X 960 Pixels, 16:9 Ratio |
8 MP, AF 720p |
4 GB, 1 GB RAM Qualcomm Snapdragon 200 (28 Nm) |
Removable Li-Ion 2000 mAh battery Up To 431 H (2G) / Up To 327 H (3G) |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Available. Released 2014, June |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 143 x 73 x 9.3 mm (5.63 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 0.00 g |
| SIM | Dual SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.00 |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 24 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
| Standby | Up to 431 h (2G) / Up to 327 h (3G) |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Black |
| Models | Q1000 Opus2 |
| SAR EU | 1.24 W/kg (head) 1.15 W/kg (body) |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.