|
|
0
Add to Favorite |
||
|
5.50" 1080 X 1920 Pixels, 16:9 Ratio |
13 MP, AF, f/2.2 1080p@30fps |
16 GB, 2 GB RAM Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 Nm) |
Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Available. Released 2015, December |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 155.3 x 77.2 x 8.6 mm (6.11 x 3.04 x 0.34 in) |
| Weight | 160.00 g |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.50 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); nubia UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF, f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | White/Silver |
| Models | Blade X9 |
| Price | About 170 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.