|
|
0
Add to Favorite |
||
|
5.00" 1080 X 1920 Pixels, 16:9 Ratio |
8 MP, AF Yes |
16 GB, 2 GB RAM Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 Nm) |
Non-removable Li-Po 2300 mAh battery Up To 460 H |
| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
|
|
|
| Launch | |
| Status | Available. Released 2014, April |
|
|
|
| Body | |
| Dimensions | 139 x 69 x 6.6 mm (5.47 x 2.72 x 0.26 in) |
| Weight | 130.00 g |
| SIM | Mini-SIM |
|
|
|
| Display | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.00 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
|
|
|
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
|
|
|
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
|
|
|
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash |
| Video | Yes |
|
|
|
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
|
|
|
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
|
|
|
| Commons | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Positioning | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
|
|
|
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
|
|
|
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 20 h |
| Standby | Up to 460 h |
|
|
|
| Misc | |
| Colors | Pink, Black, White |
| Models | Star 1 |
| Price | About 200 EUR |
| Disclaimer: We cannot ensure the absolute accuracy of the content on this page. More details | |
No reviews available.